Odabent neonfények pislákolnak a mennyezeten, a légkondi folyamatos zümmögése altatja az agyunkat, a kollégák monoton pötyögése pedig egy kísérteties mantra hatását kelti. Ez a tipikus irodai miliő, ami nagyjából annyira inspiráló, mint egy kialudt vulkán. Aztán egyszer csak betévedsz egy tárgyalóba, ahol valami bizarr anomáliába ütközöl: a padló helyén szemerétledik a harsány zöld műfű.
Igen, jól hallottad. A műfű, az a stadionok és játszóterek jolly joker anyaga, megvetette a lábát (persze műlábát) az irodák szigorú terepein is. De vajon mi a frásznak? Valakinek berágott a főnöke, és ki akarta szúrni a többiek szemét a rikító zölddel? Vagy ez valami új őrület, a biophilia irodai mutációja?
A természet illúzióját kergetve az acél- és üveg dzsungelben
Nos, az igazság valahol a kettő között keresendő. Az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt kapott a munkahelyi környezet kialakítása. A cégek rájöttek, hogy a lehangoló irodák nemcsak a dolgozók kedvét szegik, de a kreativitásukat is rombolják. Ebből a felismerésből született meg az igény arra, hogy a munkahelyeket barátságosabbá, inspirálóbbá tegyék.
Itt jön a képbe a biophilia, az az elmélet, miszerint az embereknek veleszületett kapcsolatuk van a természettel, és jobban érzik magukat olyan környezetben, ahol jelen vannak természetes elemek. A biophilia jegyében elkezdtek növényeket telepíteni az irodákba, falakat beborítani mohapárnákkal, és láthatóan működött is a dolog. A zöldellő növények csökkentették a stresszt, javították a levegő minőségét, és lökést adtak a kreativitásnak.
Csakhogy a növényekkel van némi macera
Az irodai növényekkel azonban akadnak gondok. Először is, nem mindegyik növény viseli el jól a mesterséges fényt és a légkondicionált levegőt. Rendszeresen locsolni kell őket, ami macerás feladat a legtöbb irodában. Ráadásul a növények könnyen elpusztulhatnak, ha nem kapnak megfelelő gondozást, ami aztán kifejezetten nyomottá varázsolja a környezetet.
A műfű, mint igénytelen szélhámos a biophilia álarcában
Itt lép be a színen a műfű. A fenntartása gyerekjáték, nem kell locsolni, nem pusztul el a rossz fényviszonyoktól. Ráadásul harsány zöld színével azonnal feldobja az unalmas irodateret. Legalábbis ez a teória.
A valóságban azonban a műfű inkább kelt egy olcsó vidámparki hintaló, vagy egy lepukkant minigolfpálya hangulatát, mintsem a természet frissességét. Ráadásul a műanyag szaga nem éppen az a wellness-illat, ami elősegíti a koncentrációt.
A „mű” a lényeg – avagy a természet giccses utánzata
De igazából a legnagyobb baj a műfűvel az, hogy ez az egész biophilia-mimikri nevetségesen átlátszó. A természet lényege nem a harsány zöld szín, hanem a komplexitás, a változatosság, az élő rendszerek folyamatos működése. A műfű ezzel szemben egy élettelen, plasztik vacak, ami inkább taszít, mintsem inspirál.
Ha az irodában a természet hangulatát akarjuk megidézni, akkor tegyünk igazi erőfeszítéseket. Fefektessünk energiát a megfelelő növényzet kiválasztásába, tanuljunk meg gondozni őket, és hozzunk létre olyan irodai környezetet, ahol a zöld nemcsak szín, hanem valódi élet.
Persze, értjük a csábítást. A műfű könnyű megoldásnak tűnik, hiszen nem igényel különösebb odafigyelést. De ha igazán inspiráló és egészséges munkahelyet szeretnénk teremteni, akkor nem szabad a legegyértelműbb, ám legkevésbé hatékony megoldáshoz nyúlni.
Vannak alternatívák a műfű ordító zöldjéhez
Ha mindenképpen a zöldet szeretnénk behozni az irodába, de a növényekkel való bajlódás túl macerásnak tűnik, akkor választhatunk olyan alternatívák közül, amik ötvözik a természetesség látszatát a fenntartás egyszerűségével. Ilyen megoldás lehet például:
- Mohatextíliák: A falak mohapárnákkal való beborítása trendi és viszonylag könnyen kezelhető megoldás. A mohapárnák csillapítják a zajt, javítják a levegő minőségét, és valóban egyfajta természetes érzetet keltenek a térben.
- Zöld falak: A zöld falak lényegében függőleges kertek, melyeket különféle növényekkel beültetnek. Ezek látványosak, segítenek a levegő tisztításában, ám a telepítésük és karbantartásuk szakértelmet igényel.
- Természetes anyagok használata a dekorációban: A fa, a kő, a bambusz használata a bútorokban és a dekorációban szintén hozzájárulhat a természetközeliség érzetéhez anélkül, hogy élő növényekkel kellene bajlódni.
A lényeg a harmónia és a tudatosság
Legyen szó növényekről, alternatív megoldásokról, vagy bármi másról, a lényeg az, hogy a munkahelyi környezet kialakítását tudatosan tervezze meg a cég. Figyelni kell a tér adottságaira, a dolgozói igényekre, és olyan megoldásokat választani, amik hosszú távon is működőképesek. A műfű harsány zöldje lehet, hogy egy olcsó trükknek tűnik a természet illúziójának megidézésére, de valójában inkább nevetséges, mintsem inspiráló.
Törekedjünk arra, hogy az irodák ne rideg sziklaszörnyek legyenek, hanem olyan terek, ahol az emberek jól érzik magukat, és kibontakoztathatják a kreativitásukat. Az igazi inspirációhoz pedig nem műanyagra, hanem a természet erejére van szükségünk.